Thatësirë dhe temperatura përvëluese, Spanja në një betejë të madhe me zjarret

schedule15:59 - 16 Gusht, 2022

schedule 15:59 - 16 Gusht, 2022

Rreth 300 zjarrfikës kaluan një natë të vështirë duke luftuar një zjarr të madh në Spanjën juglindore që ka djegur rreth 10,000 hektarë në një zonë tejet të vështirë për t’u aksesuar, thanë zyrtarët.

Zjarri filloi kur rrufeja goditi zonën Vall de Ebo në provincën e Alicante të shtunën vonë dhe që atëherë është përhapur me shpejtësi, nxitur nga erërat e forta, duke detyruar evakuimin e më shumë se 1,000 njerëzve, tha qeveria rajonale e Valencias.

“Ka qenë një natë shumë e ndërlikuar”, tha Ministrja e Brendshme rajonale Gabriela Bravo për televizionin Antena 3, duke thënë se rreth 300 zjarrfikës po luftonin me flakët, të mbështetur nga 24 avionë dhe helikopterë.

“Për momentin po flasim për më shumë se 9,500 hektarë të djegur me një perimetër prej 65 kilometrash”, tha presidenti rajonal Ximo Puig, duke e përshkruar zjarrin si “absolutisht të madh”.

Zjarrfikësit gjetkë në rajon po luftojnë gjithashtu dy zjarre të tjera në veri të qytetit të Valencias, me qindra zjarrfikës dhe të paktën 10 avionë zjarrfikës të përfshirë në operacion, thanë zyrtarët.

Më në veri, zjarrfikësit në rajonin e Aragonit shpresojnë që të vënë nën kontroll një tjetër zjarr të madh që shpërtheu të shtunën që ka djegur më shumë se 6,000 hektarë tokë, duke detyruar të paktën 1,500 njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Deri më tani këtë vit, Spanja ka pësuar 391 zjarre, të nxitura nga temperaturat përvëluese dhe kushtet e thatësirës, ​​të cilat kanë shkatërruar gjithsej 271,020 hektarë tokë, sipas shifrave të fundit nga Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje.

Zjarret e këtij viti në Spanjë kanë qenë veçanërisht shkatërruese, duke shkatërruar më shumë se trefishin e sipërfaqes së konsumuar nga zjarret në të gjithë vitin 2021, e cila arriti në 84,827 hektarë, tregojnë shifrat.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës i shkaktuar nga njeriu po i bën ngjarjet ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit dhe thatësirat, më të shpeshta dhe më intensive.

Zjarret kanë shpërthyer në të gjithë Evropën, veçanërisht në Francë, Greqi dhe Portugali, duke e bërë vitin 2022 një vit rekord për zjarret në kontinent. /abcnews.al