Tërmet shkatërrues në Turqi, mbi 200 të vdekur

schedule07:09 - 6 Shkurt, 2023

schedule 07:09 - 6 Shkurt, 2023

Një tërmet i fuqishëm ka goditur një zonë në Turqinë juglindore pranë kufirit më Sirinë, duke shkaktuar mbi 200 viktima.

Bëhet me dije se tërmeti ka pasur një maggnitudë 7.8 dhe ka rënë rreth orës 04:17 të mëngjesit.

Dhjetëra viktima janë shkaktuar edhe në Siri, ndërsa pritet që numri të rritet në orët në vijim.

Shumë  ndërtesa janë kthyer në “gërmadha”, ndërsa ekipet e shpëtimit janë vendosur për të kërkuar të mbijetuarti nën rrënoja.r.t/abcnews.al