Ten Hag: Kalojmë në finale

schedule22:03 - 7 Maj, 2019

schedule 22:03 - 7 Maj, 2019

Trajneri i skuadrës së Ajaksit, Ten Hag ka lavdëruar Totenham-in në prag të ndeshjes së kthimit. Ajaks fitoi duelin e parë ndaj londinezëve dhe finalja është një hap larg.

Totenham udhëton në Holandë dhe nesër mbrëma kërkon të rikuperojë disavantazhin e sfidës së parë në Angli. Për trajnerin e skuadrës së Ajaks, skuadra londineze qëndron shumë më lart se Real e Juventus. Një ide e momentit, apo pak e tepruar sidoqoftë ky është një vlerësim më shumë për kundërshtarin e së mërkurës mbrëma në “Johan Cruyyf” Arena.

“Kur luan me një ekip anglez, intensiteti i lojës është ndryshe. E pamë me Juventusin dhe Real Madridin. Në ndeshjen e parë, skuadra shkoi në një nivel më të madh. Duhet të fitojmë ndeshjen dhe do të përpiqemi me të gjitha forcat. Është një gëzim të shohësh skuadrën në këtë moment dhe energjia që përcjellin duke luajtur përkrah njëri-tjetrit”.

Ten Hag flet edhe për atë që mund të përmirësohet në krahasim me ndeshjen e vajtjes: “Në ndeshjen e luajtur në Londër, organizimi i mbrojtjes ishte perfekt. Por, duhet të bëjmë mirë aspektin ofensiv. Do të varet edhe nga kundërshtari: duhet të dimë të lexojmë ndeshjen dhe të kuptojmë mirë se si ta interpretojmë”.

Sakaq, David Neres ka pasur probleme të vogla fizike. Trajneri i Ajax, megjithatë, qetëson beson se do t’ia dalë të rikuperohet./ABC News Albania 24/7