Të shtëna me armë në një shkollë në Kaliforni, 6 të plagosur

schedule07:51 - 29 Shtator, 2022

schedule 07:51 - 29 Shtator, 2022

Gjashtë persona u plagosën nga të shtënat me armë në një shkollë në lindje të Oakland, Kaliforni, të mërkurën, tha policia.

Të gjashtë personat kishin plagë me armë zjarri dhe u transportuan në spitalet lokale, tha Departamenti i Policisë në Oakland në një konferencë për shtyp.

Ata ishin të gjithë të rritur që besohej se ishin të lidhur me shkollën, tha ndihmës shefi i Departamentit të Policisë së Oakland, Darren Allison, megjithëse zyrtarët nuk thanë nëse kishte studentë të moshës 18 ose më të vjetër.

Allison tha se të shtënat ndodhën rreth orës 12:45 pasdite në shkollën e mesme “Rudsdale Newcomer” të kampusit King Estates, e cila strehon katër shkolla që përfshijnë gjithashtu Sojourner Truth Independent Study dhe BayTech Charter School. Hetuesit po punojnë për të përcaktuar se si përparuan të shtënat, tha Allison, duke vënë në dukje se disa viktima ndodheshin brenda ndërtesës.

“Dhuna e sotme me armë në shkollën Sojourner Truth trondit shpirtin – shkollat ​​tona janë strehë për fëmijët tanë”, tha kryebashkiaku i Oakland, Libby Schaaf në një postim në Twitter. Qasja e shfrenuar në armë zjarri në vendin tonë është e pafalshme.

Dy të plagosur  kishin lëndime kërcënuese për jetën dhe një person ishte liruar nga spitali të mërkurën pasdite, tha Allison në një konferencë për shtyp. Dy të tjerë ishin në pritje të daljes nga spitali.

Allison tha se zyrtarët po kërkonin të paktën një sulmues, megjithëse ai tha se më shumë të dyshuar mund të ishin përfshirë. /Abcnews.al/