Sulmohet me raketa ambasada dhe baza amerikane në Siri dhe Irak

schedule08:28 - 8 Korrik, 2021

schedule 08:28 - 8 Korrik, 2021

Diplomatët dhe trupat amerikane në Irak dhe Siri ishin shënjestra e tre sulmeve me raketa dhe dronë në 24 orët e fundit, thanë të mërkurën zyrtarë të SHBA dhe Irakut.

Bëhet me dije se të paktën 14 raketa goditën një bazë ajrore irakiene të forcave amerikane, duke plagosur dy anëtarë të shërbimit amerikan.

Ndërsa nuk kishte pretendime të menjëhershme të përgjegjësisë për sulmet, analistët besuan se ishin pjesë e një fushate nga milicia të mbështetur nga Irani.

Grupet e milicisë irakiane të rreshtuar me Iranin u zotuan të hakmerren pasi sulmet e SHBA-së në kufirin Irako-Sirian vranë katër prej anëtarëve të tyre muajin e kaluar.

Dy njerëz u plagosën lehtë në sulmin me raketa në bazën ajrore Ain al-Asad në Irakun perëndimor, tha zëdhënësi i koalicionit Koloneli i Ushtrisë Amerikane, Kolonel Wayne Marotto. Raketat ranë në bazë dhe në perimetrin e saj.

Dy raketa të tjera u qëlluan në drejtim të Ambasadës Amerikane brenda Zonës së Gjelbër të Bagdadit mëngjesin e së enjtes, thanë burimet e sigurisë irakiene për Reuters.

Sistemi anti-raketë i ambasadës devijoi një nga raketat, tha një zyrtar i sigurisë zyra e të cilit është brenda Zonës së Gjelbër. Raketa e dytë ra afër perimetrit të zonës. g.v/abcnews.al