“Sulmet ndaj KFOR-it dhe shtypit, të papranueshme”, Xhaçka: Dialogu, e vetmja rrugë për normalizimin e marrëdhënieve

schedule21:29 - 29 Maj, 2023

schedule 21:29 - 29 Maj, 2023

E shqetësuar për situatën në veri të Kosovës është shprehur edhe ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka. Nëpërmjet një postimi në Twitter, ministrja shprehet se sulmet ndaj forcave të KFOR-it dhe shtypit janë të papranueshme dhe se dialogu mes dy vendeve është thelbësor.

“Sulmet e dhunshme të paprovokuara kundër forcave të KFOR-it dhe shtypit janë të papranueshme dhe duhet të ndalen menjëherë. Shprehim mbështetjen tonë të plotë për KFOR-in dhe urojmë shërim të shpejtë për ushtarët e lënduar. Çtensionimi i situatës së krijuar është kyç në këtë moment.

Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja është rruga drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe njohjes reciproke që do të sigurojë stabilitet të qëndrueshëm në rajonin tonë.”, shkruan ministrja Xhaçka.

/abcnews.al