Studimi: Kjo është mënyra më e sigurt për të ndaluar së qari një foshnjë

schedule13:21 - 10 Shkurt, 2021

schedule 13:21 - 10 Shkurt, 2021

Një nga ankthet e prindërve dhe veçanërisht të prindërve të rinj është të qarët e papritur të foshnjës së tyre.

A jeni i uritur, me dhimbje, duke kërcitur dhëmbët? Këto janë vetëm disa nga programet e përcaktuara për qëllime që shumë nëna dhe baballarë që shpesh nuk dinë si të qetësojnë fëmijën e tyre. Nëse jeni i sigurt që ushqehet, njëra është zgjidhja për të mos qarë sipas ekspertëve. Edhe kjo zgjidhje quhet përqafim i nënës.

Një studim i botuar në revistën Current Biology raporton dhe analizon se si një foshnje e qetë fillon të qajë sa më shpejt që nëna e lëshon atë.

“Nga njerëzit te minjtë, gjitarët e mitur qetësohen dhe relaksohen kur janë në krahët e nënës së tyre. Kjo përgjigje fëminore zvogëlon lodhjen e nënës dhe është e dobishme për të dhe për foshnjën”, tha Kumi Kuroda, i cili drejtoi studimin e ri nga Riken Brain Science Institute në Saitama, Japoni. ”

Ndër të tjera, studiuesit zbuluan se rrahjet e zemrës së foshnjave ngadalësoheshin sapo nënat e tyre i merrnin në krahë dhe nuk lëviznin më me nervozizëm, ndërsa në të njëjtën kohë ndaluan britmat. Pra, mos kërkoni një zgjidhje të komplikuar, mjafton një përqafim./abcnews.al