“Spiderman francez” ngjitet në një nga ndërtesat më të larta të Barcelonës, i bashkohet edhe djali

schedule18:43 - 1 Tetor, 2022

schedule 18:43 - 1 Tetor, 2022

Alain Robert, alpinisti i lirë i quajtur “Spiderman francez”, u ngjit në një nga rrokaqiejt më të lartë të Barcelonës të shtunën pa parzmore. Dhe për herë të parë, guximtarit të famshëm iu bashkua edhe djali i tij.

“Kjo herë është ndryshe. Djali im nuk është alpinist kështu që unë ndihem i përgjegjshëm disi”, i tha Robert Reuters ndërsa përgatitej për ngjitjen. “E di që ai është një djalë i madh, 34. Është vendimi i tij, por në fund të fundit unë jam babai i tij.”

Kalimtarët dhe policia spanjolle panë teksa 60-vjeçari dhe djali i tij, Julien, ngjiteshin në 144 metra Torre Glories, dikur Torre Agbar, një ndërtesë zyre e mbuluar me xham, e projektuar nga arkitekti Jean Nouvel dhe e famshme për ndriçimet e saj gjatë natës.

Dyshja përfunduan ngjitjen në më pak se një orë dhe u pritën në majë nga policia, e cila i shoqëroi në rrugën më tradicionale – brenda ndërtesës – dhe nuk i arrestoi.

Julien, i cili kaloi tetë vjet në ushtri dhe është një sportist i mprehtë, u përgatit për ngjitjen e tij të parë duke parë video të ngjitjeve të mëparshme të babait të tij.

Alain Robert filloi të ngjitej në vitin 1975, duke u stërvitur në shkëmbinjtë pranë vendlindjes së tij Valence në Francën jugore.

Ai filloi ngjitjen e vetme në vitin 1977, që atëherë ai ka ngjitur më shumë se 150 ndërtesa, duke përfshirë Burj Khalifa të Dubait – ndërtesa më e lartë në botë – Kulla Eifel dhe Ura Golden Gate në San Francisko.

Roberti rrallë merr leje dhe ngjitet pa parzmore, duke përdorur vetëm duart e tij të zhveshura, një palë këpucë ngjitjeje dhe një qese me shkumës pluhur. /abcnews.al