Sonte takimi Rama-Mitsotakis për detin, media greke: Shqipëria po “dorëzohet” te turqit

schedule18:04 - 15 Shtator, 2020

schedule 18:04 - 15 Shtator, 2020

Në anën tjetër të kufirit pritshmëritë nga takimi i sotëm mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe homologut të tij Kyriakos Mitsotakis ishin të shumta, por që në Athinë janë zbehur pasi udhëtimi i kreut të ekzekutivit shqiptar përpara se të shkonte në Greqi u parapri nga një takim me presidentin turk Erdogan. Analizat dhe komentet në mediat greke janë të shumta për raportet mes Shqipërisë dhe Turqisë. “Politika e jashtme shqiptare e “ndarë”. Ky është titulli i njërës prej analizave në vendin fqinj, ku komenton lëvizjet e politikës shqiptare për cështjen e kufirit detar me Greqinë, shkruan Abcnews.al.

Në vitin 2020, politika e jashtme shqiptare mund të përshkruhet ende si “e ndarë”, një fakt që degradon rrjedhën e aspiratave politike ndërkombëtare të vendit. Qysh në vitin 2003, kandidatura e Shqipërisë për pranimin në Bashkimin Evropian u zyrtarizua në Këshillin Evropian të Selanikut. Mbështetja greke për kursin evropian të Shqipërisë vazhdon deri më sot, me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut që fillojnë negociatat zyrtare për pranimin në BE.

Në të njëjtën kohë, vendi u bashkua me NATO-n, me Shqipërinë që u bë një anëtare zyrtare që nga viti 2009. Bazuar në kursin e mëposhtëm, normalizimi i marrëdhënieve Greko-Shqiptare u konsiderua i nevojshëm në të dy anët e kufirit. Në të njëjtin vit, bashkëpunimi dy-vjeçar i zhvilluar përmes lulëzimit të përgjithshëm politik dhe diplomatik të marrëdhënieve Greko-Shqiptare u duk se dha rezultate. Dy vjet negociata midis dy qeverive për deklarimin e kufijve detarë, dhe veçanërisht për përcaktimin e Zonës Ekonomike Ekskluzive të të dy vendeve, në fund Gjykata Kushtetuese në Shqipëri e rrëzoi.

I pyetur nga një gazetar në lidhje me çështjen dhe pikëpamjen e tij mbi përfshirjen e Turqisë, Berisha u përgjigj “Absolutisht. Nuk ka dyshim. Njëqind për qind”. Duke komentuar lëvizjet e fundit të Greqisë për zgjerimin me 12 milje në detin Jon, Edi Rama shprehu hapur mbështetjen e tij. Ai deklaroi se “Greqia, si çdo vend anëtar i Konventës (i Kombeve të Bashkuara për Ligjin e Detit), ku lejohet gjeografikisht dhe me kusht që të drejtat e sovranitetit të një shteti tjetër të mos shkelen, gëzon të drejtën për t’u zgjedhur”.

Bazuar në pozicionet e mëparshme, politika e jashtme shqiptare sot duket shumë më në përputhje me interesat greke. Por bashkëpunimi paralel me Turqinë mund të konsiderohet mjaft problematik. Në një intervistë të fundit, Rama vlerësoi rrjedhën e bashkëpunimit shqiptaro-turk dhe konsideroi se kthimi i vendit të tij në një aleat strategjik të Ankarasë është një nga arritjet më të rëndësishme të qeverisë së tij.

Presidenti i tanishëm Ilir Meta gushtin e kaluar miratoi një paketë bashkëpunimi ekonomik dhe ushtarak me Forcat e Armatosura Turke , duke komentuar se “Përmes kësaj marrëveshjeje, një kontribut financiar jepet në blerjen e mallrave dhe shërbimeve për qëllime ushtarake. Prandaj, ndërveprimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë ndikohet pozitivisht”.

Çdo kontribut financiar për institucionet shtetërore mund të ketë një efekt pozitiv. Por me ndikimin turk duke u rritur nga kompanitë e fuqishme, te hidrocentralet apo bankat, Shqipëria gradualisht po “dorëzohet” te turqit” mbyllet shkrimi në median greke./Abcnews.al