Skandali në Itali, dyshohet se ka abuzuar seksualisht me 6 paciente, arrestohet doktori

schedule15:19 - 8 Qershor, 2022

schedule 15:19 - 8 Qershor, 2022

Një specialist infeksionist në një institucion shëndetësor publik në qytetin Ats Metropolitan të Milanos është arrestuar me akuzën e ngacmimit seksual ndaj 6 vajzave që i kishte paciente.

 “Kundër mjekut – shpjegon një njoftim për shtyp nga prokurori i Milanos – ka indikacione serioze faji në lidhje me një sekuencë të dhunës seksuale – abuzim fizik dhe verbal – të kryer në dëm të gjashtë pacienteve të reja në qendrën shëndetësore. Hetimet e mëtejshme janë ende në proces me qëllim verifikimin nëse pacientë të tjerë në institucion kanë pësuar dhunë të ngjashme nga i njëjti mjek”.

Hetimet e nisura në dhjetor 2021 u koordinuan nga magjistratët e departamentit të V-të dhe lindën nga ankesa e një vajze që fillimisht përshkroi abuzimet e pësuara dhe më pas denoncuan edhe pacientët e tjerë.

Tashmë në qershor 2021 një raport anonim kishte mbërritur  në zyrën e marrëdhënieve me publikun e ATS dhe kishte pasur një hetim të brendshëm, por mjeku kishte vazhduar të kryente aktivitetin e tij “duke përsëritur sjellje të ngjashme”.

Mjeku tashmë është pezulluar në masë disiplinore deri në përfundimin e procedimit penal./abcnews.al/