Si ta ndihmoni fëmijën të përballojë momentet e vështira

schedule22:56 - 6 Dhjetor, 2021

schedule 22:56 - 6 Dhjetor, 2021

Në kohë pasigurie është shumë e rëndësishme që një person të mësojë që në moshë të re për të menaxhuar kohët e vështira. Për prindërit është një kohë sfide dhe një kohë mundësie për “mësime jete”.

Sidomos tani, në një kohë kur po përjetojmë fundin e afërt të pandemisë, është e rëndësishme t’i mësojmë fëmijët tanë të qëndrojnë pozitivë dhe optimistë.

Njerëzit ende e kanë të vështirë, por si prindër duam t’u rrënjosim fëmijëve tanë optimizmin dhe perceptimin se e ardhmja sjell vetëm kushte më të mira, edhe nëse po kalojmë një periudhë të vështirë.

4 këshilla për të mbajtur pozitivitetin tonë edhe në momentet më të vështira:

Ruani traditat familjare

Nëse familjarisht keni disa tradita, atëherë mos e lini pas dore. Nëse, nga ana tjetër, nuk keni një të tillë, ka gjithmonë kohë për të krijuar tuajin. Mund të jetë diçka e vogël, si një shënim ditor me ushqimin e fëmijës për në shkollë, ose diçka më e madhe.

Aktivitetet

Aktivitetet familjare jashtë duhet të jenë të dhëna. Edhe tani që dita po shkurtohet, gjeni kohë për të dalë së bashku të shtunën ose të dielën dhe të kaloni kohë në fshat si familje. Mund të bëni një shëtitje, të ngasni biçikletën, apo edhe të merrni pjesë në një aksion të organizuar nga bashkia apo në një klub/muze etj.

Ndryshimet

Ndryshimet janë një gjë e mirë dhe duhet t’i mësoni fëmijës se surprizat janë një gjë pozitive. Për shembull, mund t’i thoni vogëlushit tuaj se çdo të shtunë mbrëma do të vishet siç dëshiron për të ardhur në darkën familjare.

Herë pas here mund të relaksoni disa rregulla, të tilla si kërcimi lart e poshtë në divan, për t’i dhënë një notë ndryshe jetës së përditshme.

Takimet

Takimet familjare janë një domosdoshmëri për çdo shtëpi. Vendosni një kohë çdo javë për të diskutuar çështjet që kanë lindur, apo edhe për të kaluar kohë duke diskutuar familjen tuaj. Përveç kësaj, është një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar kohë cilësore me fëmijën. Lërini celularët mënjanë dhe flisni të gjithë së bashku./abcnews.al