Si duken këto 6 ushqime në vende të ndryshme të botës

schedule03:10 - 6 Korrik, 2022

schedule 03:10 - 6 Korrik, 2022

Madhësitë dhe sasitë e ushqimeve dhe pijeve ndryshojnë nga vendi në vend. Për shembull, Shtetet e Bashkuara dihet se kanë racione më të mëdha në restorante dhe madhësi më të mëdha në zinxhirët e ushqimit të shpejtë. Por nuk është vetëm një çështje madhësie, pasi të njëjtat marka kanë shije ose duken të ndryshme në varësi të vendit, disa prej tyre na befasuan vërtet.

Ne bëmë një zhytje të thellë në tregun e ushqimeve dhe gjeti ndryshimet midis markave dhe produkteve të famshme në mbarë globin.

Mesatarja e patateve të skuqura në një  McDonald’s në Mbretërinë e Bashkuar  është 99 g, ndërsa në  Japoni është 135 g.

“USA Fanta vs UK Fanta”

Mëngjesi në Romë, Itali, përfshin një kafe dhe një briosh tradicional. Në  Norvegji, njerëzit hanë shumë pak për mëngjes. Vetëm pak djathë ose proshutë dhe pak bukë thekre.

Njerëzit në Filipine hanë hamburger orizi, ndërsa në Zelandezën e Re kanë aftësinë të shijojnë një burger ari shumë të kushtueshëm.

Shumica e Europës e do bukën dhe ka furra me bukë të freskët kudo. Në SHBA, shumica e produkteve të bukës prodhohen në masë.

Kafeja gjithashtu ndryshon nga vendi në vend. Kafeja turke është e zier dhe ka një strukturë kremoze, ndërsa në Suedi njerëzit i shtojnë kafesë djathë./abcnews.al