Shuhet “i katërti që shkeli në Hënë”

schedule10:12 - 27 Maj, 2018

schedule 10:12 - 27 Maj, 2018

Ka ndërruar jetë të shtunën, në moshën 86-vjeçare Alen Bin, njeriu i katërt që shkeli në Hënë. Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e astronautit, përmes një komunikate dërguar agjencisë hapësinore NASA. Bin ishte shuar në spitalin Metodist të qytetit të Hjustonit, në Shtetet e Bashkuara, për shkak të një sëmundjeje që e kishte prekur në vitet e fundit.

Bin shkeli terrenin hënor gjatë misionit “Apollo 12”, në nëntor 1969, pas Neill Armstrong, Baz Olldrin dhe Pit Konrad. Ndërsa në Korrik 1973, ai ishte komandant i ekuipazhit të dytë që fluturoi në stacionin e parë hapësinor amerikan, “Skajleb”./abcnews.al