Shqipëria dhe Kosova “shkrijnë” barrierat diplomatike

schedule18:15 - 2 Korrik, 2019

schedule 18:15 - 2 Korrik, 2019

Shqipëria dhe Kosova po eliminojnë barrierat mes tyre gjithnjë e më shumë edhe në aspektin diplomatik. Në kuadër të përafrimit mes dy vendeve në diplomaci, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj nënshkroi marrëveshje bashkëpunimi me homologun e Kosovës, Behgjet Pacolli.

Cakaj në fjalën e tij theksoi se nga sot e në vijim përfaqësitë diplomatike të Shqipërisë do t’i shërbejnë edhe Kosovës në mbarë botën

Edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli u shpreh entuziast për këtë marrëveshje bashkëpunimi mes dy vendeve, që sipas tij ishte ide e vjetër, por tani i erdhi koha.

Cakaj dhe Pacolli gjatë konferencës nënvizuan se ka ardhur koha që Shqipëria dhe Kosova të thellojnë edhe më tej bashkëpunimin në çdo sektor, ku ndër më të rëndësishmit mbetet ai ekonomik./ABC News Albania 24/7