Shpërthimi “kanibal” në diell do godasë Tokën nesër, çfarë rrezikojmë?

schedule12:05 - 17 Gusht, 2022

schedule 12:05 - 17 Gusht, 2022

Një rrjedhje “kanibale” e gazit energjitik dhe shumë të magnetizuar, të mbinxehur po vjen drejt Tokës dhe ka një shans 10% për të prodhuar flakë të klasit X. Këto janë ngjarje të mëdha të cilat mund të shkaktojnë ndërprerje të komunikimit me radio dhe të prishin sistemet GPS.

Pritet që shpërthimi “kanibal” të godasë Tokën nesër, të enjten e 18 gushtit, raporton abcnews.al.

Ekspertët e Administratës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) po presin stuhi gjeomagnetike të klasës G1- (të vogla) deri në G2 (të moderuara), të cilat ka të ngjarë të prodhojnë aurora deri në jug të Nju Jorkut dhe Idahos.

Parashikuesit e motit hapësinor thonë se ka një shans 30% që valët e goditjes të rezultojnë në ndezze të klasit M, ngjarje të përmasave mesatare që shkaktojnë ndërprerje të shkurtra të radios.

Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor  të NOAA (SËPC) kapi një shpërthim diellor M5 nga AR3078 rreth orës 5:30 të mëngjesit të së martës, që u shoqërua me një ndërprerje të përkohshme të radios me fuqi mesatare mbi pjesë të Lindjes së Mesme dhe Afrikës Lindore.

“Ndikimet në teknologjinë tonë nga një stuhi G2 janë përgjithësisht nominale”, tha NOAA në një deklaratë, raporton abcnews.al.

Megjithatë, një stuhi G2 ka potencialin ta largojë aurorën nga vendbanimi i saj normal polar dhe nëse faktorë të tjerë bashkohen, aurora mund të shihet në verilindjen e largët, në pjesën e sipërme  perëndimore, nëpër pjesë të veriut, shtetet qendrore, dhe ndoshta mbi pjesën veriperëndimore të shtetit të Uashingtonit.

Aurorat u panë më 19 korrik pasi një stuhi diellore goditi Tokën, duke prodhuar aurora  elektrike dhe vjollcë në të gjithë SHBA-në veriore dhe Kanadanë.

Studimet kanë treguar se niveli i aktivitetit diellor që ndodh aktualisht është pothuajse i njëjtë me atë të 11 viteve më parë, në të njëjtën pikë në ciklin e fundit.


Menjëherë pas kësaj, më 3 gusht, pati një tjetër paralajmërim për stuhi diellore.

Mike Cook, i cili punon në operacionet e motit të hapësirë tha për Daily Mail se kishte një vrimë koronale në rajonin jugperëndimor që po nxirrte material të gaztë.

Kjo rrit shpejtësinë e erës diellore. Rritja e fundit e aktivitetit nga Dielli është rezultat i ardhjes së tij drejt fazës më aktive në ciklin diellor 11-vjeçar, duke arritur kulmin e aktivitetit më 2024.

Studimet kanë treguar se niveli i aktivitetit diellor që ndodh aktualisht është pothuajse i njëjtë me atë të 11 viteve më parë, në të njëjtën pikë në ciklin e fundit./Abcnews.al/