Shpërthim i madh në qytetin rus të Belgorod, 3 të vdekur dhe dhjetëra shtëpi të shkatërruara

schedule07:44 - 3 Korrik, 2022

schedule 07:44 - 3 Korrik, 2022

Një zyrtar rus thotë se shpërthimet në qytetin Belgorod, pranë kufirit me Ukrainën, shkaktuan një zjarr në një ndërtesë banimi.

Të paktën tre persona janë vrarë dhe dhjetëra ndërtesa banimi janë dëmtuar, sipas guvernatorit lokal.

Vyacheslav Gladkov tha se të paktën 11 ndërtesa banimi dhe 39 shtëpi banimi private u shkatërruan.

Ai shtoi se tre persona të plagosur u dërguan në spital.

“Arsyet e incidentit janë duke u hetuar”, tha ai në aplikacionin e mesazheve Telegram. 

“Me sa duket, sistemi i mbrojtjes ajrore funksionoi.”

Al Jazeera nuk mundi të verifikonte pretendimet në mënyrë të pavarur./Abcnews.al/