Sekuestrohen 1 ton drogë në Vilun, arrestohet polici

schedule11:38 - 11 Nëntor, 2017

schedule 11:38 - 11 Nëntor, 2017

Rreth nje 1.5 ton kanabis sativa u sekuestrua në fshatin Vilun të Velipojës nga Policia e Shkodrës. Gjatë këtij operacioni antidroge u arrestuan pesë persona, mes tyre dhe një efektiv policie, ndërsa tre persona të tjerë janë shpallur në kërkim.

Në orët e para të se shtunës forca të shumta policore zbarkuan në ambjentet e një hoteli në vendin e quajtur Plazh Velipoje.

Në oborrin e biznesit, në pronësi të një shtetasi qe jeton në Itali ishte parkuar një furgon me targa AA 386 CE në të cilin po ngarkohej një sasi e madhe droge. Në flagrancë u arrestuan pesë persona mes tyre edhe një punonjës policie.

  1. Sokol Ujka, 42 vjeç, banues në Velipojë Shkodër.
  2. Enriko Zyle, 42 vjeç, lindur në Shkodër banues në Tiranë, Punonjës Policie në DRKM Tiranë.
  3. Arbër Bozhanaj, 30 vjeç, banues në Orikum Vlorë
  4. Genti Dano, 35 vjeç, banues në Selenicë Vlorë.
  5. Dervish Gjolekaj, 32 vjeç, banues në Dukat Vlorë.

Garant për lëndë narkotike mesohet se ishte efektivi i policise Enriko Zyle, .

Menjeherë sapo ka parë policinë efektivi është larguar me nje automjet tip Golf me targa AA 355 SL. Në përpjekje për tu arratisur, nga shpejtësia ka humbur kontrollin e mjetit dhe për pasojë është batuar jashtë rruge. Blute ndaluan kolegun e tyre, i cili dyshohet se është bashkëpunëtor në këtë grup kriminal, por një tjetër person që shoqëronte Zylën ka mundur t’i ikë policisë./abcnews.al

https://youtu.be/jD28yvWTzqA