Shkatërrohen 2 antena radio në rajonin separatist në Moldavi, transmetonin emisione ruse

schedule09:49 - 26 Prill, 2022

schedule 09:49 - 26 Prill, 2022

Dy antena radio janë sulmuar me raketa në rajonin lindor separatist të Moldavisë, raporton The Guardian.
Antenat transmetonin emisione ruse.

Ministria e Punëve të Brendshme në Transnistria, në rajonin separatist të Moldavisë njoftoi se mëngjesin e sotëm ndodhën dy shpërthime në fshatin Maiac, rrethi i Grigoriopolit: i pari në orën 6.40 dhe i dyti në orën 7.05.

Sipas Minsitrisë asnjë banor nuk është lënduar nga sulmet. Transnistria kufizohet me Ukrainën.

Transnistria kufizohet me Ukrainën nga perëndimi. Transnistria ka vetëshpallur pavarësinë pas rënies së Bashkimit Sovjetik në një konflikt të përgjakshëm, por nuk njihet ndërkombëtarisht dhe zyrtarisht mbetet pjesë e Moldavisë. /abcnews.al/