Shërbeu nën 7 presidentë, Anthony Fauci do të tërhiqet në fund të mandatit të Biden

schedule22:13 - 18 Korrik, 2022

schedule 22:13 - 18 Korrik, 2022

Anthony Fauci, i cili ka drejtuar përgjigjen e Shteteve të Bashkuara ndaj shpërthimeve të sëmundjeve infektive që nga vitet 1980, do të tërhiqet deri në fund të mandatit aktual të Presidentit Joe Biden.

81-vjeçari i tha Politico dhe CNN se do të tërhiqej nga pozicioni i tij si drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID) për të ndjekur rrugë të tjera diku përpara janarit 2025.

“Natyrisht, nuk mund të vazhdosh përgjithmonë. Unë dua të bëj gjëra të tjera në karrierën time, edhe pse jam në një moshë mjaft të shtyrë”, tha Fauci, i cili është gjithashtu këshilltari kryesor mjekësor i Biden, për CNN

Ai i tha Politico-s se nuk kishte në plan të qëndronte në detyrë aq gjatë sa për të parë Covid-19 të mbaronte sepse sëmundja nuk do të largohej së shpejti.

“Unë mendoj se do të jetojmë me këtë”, tha Fauci, i cili u emërua drejtor i NIAID-it të Institutit Kombëtar të Shëndetit në 1984 dhe ka shërbyer nën shtatë presidentë.

Kur Covid u përhap për herë të parë globalisht nga Kina, ai u bë një burim i besueshëm informacioni, duke siguruar publikun me sjelljen e tij të qetë dhe profesoriale gjatë paraqitjeve të shpeshta në media.

Por qëndrimet e tij të sinqerta për dështimet e Amerikës për t’u përballur me virusin e sollën Faucin në konflikt me ish-presidentin Donald Trump dhe e ktheu mjekun-shkencëtarin në një figurë të urryer për disa nga e djathta.

Fauci tani jeton me mbrojtje sigurie pasi familja e tij mori kërcënime me vdekje. /abcnews.al