Shenjat që tregojnë se trupit tuaj i mungon kaliumi

schedule08:29 - 3 Mars, 2022

schedule 08:29 - 3 Mars, 2022

Kaliumi luan një rol shumë të rëndësishëm në trup. Të rriturit duhet të marrin të paktën 4700 mg kalium në ditë përmes ushqimeve të tilla si bananet, patatet dhe brokoli. Shpesh është e vështirë të thuhet nëse marrim mjaftueshëm kalium, pasi mungesa e metalit nuk manifestohet me simptoma të qarta.

Ja se si ta vendosni një të tillë për përdorim me kaliumin tuaj:

Palpitacionet e zemrës

Nëse nivelet e kaliumit në trup janë jashtëzakonisht të ulëta, ekziston rreziku i komplikimeve serioze. Konsultohuni menjëherë me mjekun tuaj nëse mendoni se rrahjet e zemrës suaj janë më të larta se normalja.

Shpesh ndiheni të dobët

Nivelet e ulëta të energjisë janë një simptomë e pothuajse çdo mangësie ushqyese dhe mungesa e kaliumit nuk bën përjashtim. Nëse flini mjaftueshëm dhe vazhdoni të ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës, ndoshta duhet të rritni dietën tuaj me më shumë produkte të freskëta dhe të kufizoni marrjen e sheqerit në të njëjtën kohë.

Shpesh keni ngërçe

Ngërçet janë më të zakonshme tek njerëzit që ushtrojnë rregullisht, sepse stërvitja shoqërohet në mënyrë të pashmangshme me djersitje dhe rrjedhimisht humbje të elektroliteve, siç është kaliumi.

Presioni i lartë i gjakut

Një histori familjare e presionit të lartë të gjakut, shtimi në peshë dhe marrja e tepërt e kripës janë disa nga faktorët kryesorë të rrezikut për hipertensionin në të ardhmen. Mungesa e kaliumit është një faktor rreziku që shpesh neglizhohet. Kaliumi luan një rol të rëndësishëm në këtë rast sepse neutralizon efektin e natriumit. /abcnews.al