Shenja paniku në Moskë, zyrtari perëndimor: Putin e solli luftën në shtëpi

schedule14:21 - 28 Shtator, 2022

schedule 14:21 - 28 Shtator, 2022

Shpejtësia me të cilën janë mbajtur referendumet në Ukrainën e pushtuar, mobilizimi i pjesshëm dhe retorika e fundit bërthamore janë shenja paniku në Moskë, ka pohuar një zyrtar perëndimor.

Vladimir Putin mund të ketë filluar të kuptojë se ka bërë një gabim, u tha zyrtari gazetarëve, raporton BBC.

Referendumet në territorin e pushtuar nga Rusia janë padyshim një përgjigje paniku duke pasur parasysh shpejtësinë me të cilën u organizuan, tha zyrtari, i cili foli në mënyrë anonime.

Ekziston gjithashtu panik dhe shqetësim për mobilizimin sepse njerëzit kanë mësuar të mos u besojnë deklaratave zyrtare, duke përfshirë se mobilizimi është vetëm i pjesshëm.

Ata thanë se kishin gjurmuar 54 zjarre në qendrat e rekrutimit ushtarak që nga pushtimi, 17 prej tyre ishin në katër ditë midis 21 dhe 25 shtatorit.

“Kjo e ka sjellë luftën në shtëpi për rusët në një mënyrë që ai (Putini) nuk e donte”, tha zyrtari.

Rreth një çerek milioni rusë vlerësohet të jenë larguar nga vendi kohët e fundit.

“Ne po shohim shumë shenja në të gjitha llojet e vendeve që ka mosmarrëveshje dhe shqetësim, dhe se elitat e dinë se kjo nuk do të planifikohet”, tha zyrtari.

Rritja e retorikës bërthamore është një tjetër shenjë paniku.

“Është e qartë se ne jemi në kohë të rrezikshme”, tha zyrtari.

“Kjo është vdekjeprurëse, vdekjeprurëse serioze. Rusët nuk duhet të përdorin retorikë bërthamore”, shtoi ai.

“Do të ketë pasoja vërtet të rënda nëse ata kalojnë këtë vijë të kuqe.” /abcnews.al