Shembet një minierë në Meksikë, nuk dihet fati i shtatë minatorëve

schedule11:37 - 5 Qershor, 2021

schedule 11:37 - 5 Qershor, 2021

Të paktën shtatë punëtorë janë bllokuar në një minierë qymyri që u shemb në shtetin verilindor meksikan të Coahuila.

Mediat vendase bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në komunën e Muzkuiz, kunga shembja përveç fatit të punëtorëve që ndodheshin brenda është shembu një pjesë e katastrofës së minierës.

Përpjekjet e shpëtimit janë duke u zhvilluar dhe nuk ka asnjë informacion mbi gjendjen e minatorëve që u kapën.

Anëtarët e familjes së minatorëve u panë para një miniere, të vendosur në lagjen Musquez të Las Rancherias. Ata kërkojnë informacion nga autoritetet për anëtarët e familjes së tyre. /abcnews.al