SHBA uron Kosovën për krijimin e ushtrisë

schedule13:23 - 14 Dhjetor, 2018

schedule 13:23 - 14 Dhjetor, 2018

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë uruar Kosovën për krijimin e ushtrisë së saj, nëpërmjet ambasadës amerikane në Prishtinë.

Me anë të një deklarate për mediat SHBA-të i kanë bërë thirrje Qeverisë së Kosovës të vazhdojnë bashkëpunimin e ngushtë me aleatët dhe partnerët e NATO-s. Shtetet e Bashkuara të Amerikës ritheksuan mbështetjen e tyre për tranzicionin gradual të Forcës së Sigurisë së Kosovës  në forcë me mandat mbrojtës territorial siç është e drejta sovrane e Kosovës. Më tej shtohet se votimi i së premtes në Kuvend ishte hapi i parë në zhvillimin e këtij kapaciteti. SHBA ndër të tjera bën apel që Prishtina të përpiqet të normalizojë marrëdhëniet me Beogradin në mënyrë që të ulen tensionet.

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett uroi qytetarët për Ushtrinë, me anë të një mesazhi në Tuiter ku shkruante se tani më shumë se kurrë Qeveria e Kosovës duhet të angazhohet për pakicat dhe koordim me NATO-n. Sipas tij, SHBA-të do të jenë gjithmonë më Kosovën. /abcnews.al