SHBA, paketë prej 522 milionë dollarësh për forcimin e sistemit energjetik

schedule14:23 - 25 Shtator, 2023

schedule 14:23 - 25 Shtator, 2023

Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi (MoU) sipas të cilit Kievi do të marrë deri në 522 milionë dollarë për të forcuar qëndrueshmërinë e sistemit energjetik të Ukrainës, njoftoi Ambasada e SHBA në Ukrainë.

Ukraina do të marrë 422 milionë dollarë ndihmë të re për energjinë dhe 100 milionë dollarë të tjera, në varësi të zbatimit të masave specifike, përfshirë reformat, tha ambasada   në një deklaratë të lëshuar ditën e djeshme.

Një nga qëllimet e memorandumit është të ndihmojë Ukrainën të rikthejë infrastrukturën kritike, pasi sulmet ajrore ruse mbi termocentralet dhe transformatorët lanë miliona pa energji ndonjëherë dimrin e kaluar.

Ukraina që atëherë ka bërë riparime të gjera, por zyrtarët kanë paralajmëruar për sulme të reja këtë dimër dhe Rusia goditi objektet në të gjithë Ukrainën javën e kaluar.

Ambasada njoftoi nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit pas vizitës së Presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në SHBA javën e kaluar.

/abcnews.al