SHBA një hap pas Kinës dhe Rusisë, dështon në testimin e fundit të raketës hipersonike

schedule07:55 - 22 Tetor, 2021

schedule 07:55 - 22 Tetor, 2021

Shtetet e bashkuara të Amerikës kanë dështuar së fundmi në testimin e një rakete hipersonike në Alask.

Ky dështim do të bëjë që SHBA të jetë një hap pas Kinës dhe Rusisë sa i përket provës për raketa hipersonike.

Mediat e huaja bëjnë me dije se lëshimi u rrezikua nga mosfunksionimi i raketës së përdorur për të sjellë raketën përtej shpejtësisë së zërit.

Ndërkohë javët e fundit, testet e kryera nga Moska dhe Pekini respektivisht me raketa hipersonike të quajtura Moscoë Zircon dhe Long March kishin përfunduar me sukses. /abcnews.al