SHBA akuzon katër zyrtarë të Bjellorusisë për piraterinë e avionëve për devijimin e fluturimit

schedule06:12 - 21 Janar, 2022

schedule 06:12 - 21 Janar, 2022

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar katër zyrtarë bjellorusë për piraterinë e avionëve për devijimin e një avioni pasagjerësh në Minsk majin e kaluar. Prokurorët pretendojnë se zyrtarët përdorën një kërcënim të rremë me bombë për të devijuar një fluturim të Ryanair në kryeqytetin e Bjellorusisë, ku gazetari i opozitës Roman Protasevich dhe partnerja e tij u arrestuan. Zyrtarët e FBI-së thanë se incidenti ishte një “shkelje e pamatur”.

Në fillim të kësaj jave, një raport i OKB-së arriti në përfundimin se kërcënimi me bombë ishte qëllimisht i rremë. Një zëdhënës i Departamentit të Drejtësisë së SHBA-së tha se drejtori i përgjithshëm i autoritetit shtetëror të navigacionit ajror të Bjellorusisë Leonid Mikalaevich Churo dhe zëvendësdrejtori Oleg Kazyuchits dhe dy oficerë të sigurisë shtetërore mbeten të lirë në Bjellorusi. Ata përballen me burgim të përjetshëm nëse shpallen fajtorë në SHBA raporton “BBC”.

Sipas akuzave, zoti Churo personalisht komunikoi kërcënimin e rremë me bombë tek zyrtarët e trafikut ajror bjellorus përpara se fluturimi i Ryanair për në Vilnius në Lituani të nisej nga kryeqyteti grek Athinë. Zyrtarët e trafikut ajror pritën që avioni të hynte në hapësirën ajrore bjelloruse përpara se të njoftonin pilotin për kërcënimin e supozuar me bombë, në mënyrë që ta detyronin atë të ulej në Minsk. Zëvendësi i zotit Churo më vonë u përpoq të falsifikonte të dhënat e incidentit për të fshehur kërcënimin me bombë dhe përfshirjen e zyrtarëve të sigurimit shtetëror, pretendon aktakuza.

Duke folur pasi akuzat u ngritën në një gjykatë federale në Nju Jork, ndihmësdrejtori i FBI-së Michael Driscoll e quajti rrëmbimin një “shkelje të pamatur të ligjit të SHBA-së”. Vitin e kaluar drejtuesi i Ryanair, Michael O’Leary iu referua incidentit si një “rrëmbim i sponsorizuar nga shteti”. Incidenti shkaktoi zemërim ndërkombëtar dhe sanksione ndëshkuese u vendosën ndaj Bjellorusisë nga SHBA, BE dhe MB.

Në atë kohë, presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko këmbënguli se kërcënimi me bombë kishte qenë real dhe ai “po mendonte për sigurinë e vendit”. Protasevich, një gazetar 26-vjeçar i medias opozitare Nexta dhe partnerja e tij Sofia Sapega u arrestuan pasi avioni u ul në Minsk. Protasevich u lirua nga burgu në qershor dhe ka kaluar shtatë muajt e fundit në arrest shtëpiak.

Prindërit e tij i thanë mediave bjelloruse në nëntor se kontakti i tyre me të ka qenë i ndërprerë që nga lirimi i tij. Zoti Lukashenko, i cili ka qeverisur Bjellorusinë që nga viti 1994 pretendoi fitoren në zgjedhjet presidenciale të diskredituara gjerësisht në 2020, duke shkaktuar protesta masive me muaj. Ai që atëherë ka nisur një goditje brutale ndaj zërave kundërshtues që sfiduan fitoren e tij.

/ abcnews.al