Sekretari belg për Azilin takim në Minsitrinë e Brendshme

schedule14:45 - 19 Prill, 2018

schedule 14:45 - 19 Prill, 2018

Kërkesat e shqiptarëve për azil në vendet e zonës Shengen u ulën me 24% gjatë vitit te kaluar, sipas të dhënave të Eurostat. Frenimi i fenomenit të azilit, sipas zv/ministres së Brendshme, Rovena Voda, është efekt i masave të ndërmarra nga qeveria dhe bashkëpunimit me partnerët europiane. Zv/ministrja Voda i bëri deklaratat gjatë një konference shtypi me Sekretarin për Azilin dhe Migracionin në Belgjikë, Theo Francken.
Në 3 muajt e parë të vitit 2018, sipas zv/ministres Voda, iu është refuzuar dalja nga vendi rreth 5400 shtetasve shqiptarë për mungesë dokumentacioni./abcnews.al