Scholz: Rusia duhet të paguajë një çmim të lartë për luftën në Ukrainë

schedule01:00 - 29 Qershor, 2022

schedule 01:00 - 29 Qershor, 2022

Udhëheqësit e G7 do të vazhdojnë të përpiqen që Rusia të paguajë një çmim të lartë politik dhe ekonomik për luftën e saj kundër Ukrainës, tha kancelari gjerman Olaf Scholz në konferencën përmbyllëse për shtyp pas samitit të G7 në Gjermani të martën, sipas CNN.

“Asnjëherë fundi i luftës nuk është i parashikueshëm dhe është e rëndësishme që ne të vazhdojmë presionin dhe të vazhdojmë mbështetjen, në mënyrë që Rusia të kuptojë se nuk mund të zbatojë një paqe diktatoriale”, tha Scholz.

“Pa një marrëveshje të drejtë me Ukrainën, sanksionet do të vazhdojnë të ekzistojnë”, shtoi Scholz.

Në përfundim të samitit të G7, liderët thanë se sanksionet kundër Rusisë do të mbahen për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Ndërsa liderët e G7 ritheksuan dënimin e tyre për “luftën e pajustifikueshme, të paprovokuar dhe të paligjshme të Rusisë kundër Ukrainës”, ata i bënë thirrje Kinës që të bëjë presion ndaj Rusisë për të tërhequr trupat e saj nga Ukraina.

Scholz tha se priste që Kina të mos minonte sanksionet kundër Rusisë. Bashkëpunimi me Kinën ishte ambivalent, tha ai, duke shtuar se vendi “po luftonte me pasojat e strategjisë së tij Covid, e cila gjithashtu ka pasoja për tregtinë botërore”.

G7 u zotua të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa do të jetë e nevojshme, financiarisht, ushtarakisht dhe nga ana diplomatike dhe humanitare. Mjetet financiare për Ukrainën do të arrijnë në mbi 2.8 miliardë dollarë ndihmë humanitare në vitin 2022, si dhe 29.5 miliardë dollarë ndihmë buxhetore, sipas deklaratës.

Kancelari gjerman ndërkohë bëri thirrje për një Plan Marshall për rindërtimin e Ukrainës pas luftës.

/abcnews.al