“Salome“ e Oscar Wilde një udhëtim mes trilleve sociale e erotike

20:30 | 10/04/201920:300

Tragjedia e Oscar Wilde “  Salome“ vjen  këtë fundjavë në teatrin eksperimental me regji të italianit Carlo Sciccaluga. Kjo pjesë e bazuar në emocionet njerëzore do të sjellë tek spektatori një udhëtim mes trilleve  sociale-politike dhe seksuale.

Emocionet mbeten të njëjta në çdo kohë ndaj ata që dhuron  tragjedia “Salome” e Oskard Wild shkruar në ‘800 do të jenë të shumëfishta, mes trillereve sociale dhe seksuale, shpjegon regjisori italian Carlo Sciccaluga.

Kjo pjese është njëndikim mes teksteve biblike e ku Gjon Pagëzori, i cili i kishte mbijetuar shkretëtirës, nuk e kish menduar se do i dalë shpirti nga duart e dy femrave. Kur të hiqet velloja e shtatë, nuk ka më kthim pas, koka e tij do të përfundonte në një pjatë argjendi. Kjo është një nga historitë më interesante të Librit të Shenjtë, Biblës, sjellë në një tjetër këndvështrim nga Oscar Wilde, në titullin “Salome”.

Salome vjen nën interpretimin e Ermira Hysit, e cila pranon se nuk ka qenë e lehtë për jetësimin e këtij personazhi i cili kërkon mjeshtëri dhe emocion.

Aktorja e njohur e skenës Yllka Mujo e ka për herë të parë prekjen e skenës së Teatrit Eksperimental dhe interpretimin me Alert Çeloaliajn.

Ndërsa Alerti Celoaliaj thotë se kjo pjesë ka shumë shtresa, e cila do të intrigojë jo pak spektatorin.

Kjo vepër, që pati vështirësi të shfaqej në Angli në vitet ‘800, ngjitet si premierë në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në datën 14 prill.

Për arsye se ligji britanik i kohës ndalonte shfaqjen publike të pjesëve teatrore, ku përshkruheshin personazhe nga Bibla, Ëilde e shkroi “Salomé”-në në frëngjisht në vitin 1891, gjuhë në të cilën ajo u shfaq për së pari si një pjesë teatrore. Tre vjet më vonë u botua një version i saj në anglisht. Për publikun britanik u shfaq për herë të parë në vitin 1918, disa vjet pas vdekjes së Oscar Wilde./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono