Sa ujë duhet të pini çdo ditë? Truku për ta llogaritur

schedule14:58 - 8 Tetor, 2021

schedule 14:58 - 8 Tetor, 2021

Ju harroni të pini ujë, nuk dini sa të pini dhe si ta bindni veten për të pirë më shumë gjatë ditës. Shihni këtu të gjitha truket dhe truket që do t’ju ndihmojnë të konsumoni më shumë H20!

Si të llogarisni sa ujë keni nevojë çdo ditë

E vërteta është se rregulli i 8 gotave ujë nuk korrespondon me nevojat e të gjithë ujit. Sasia e ujit që duhet të pini lidhet me lartësinë, peshën, moshën, aktivitetin fizik dhe temperaturën e ambientit. Kështu, për shembull, kur stërviteni dhe është nxehtë, duhet të pini më shumë ujë dhe lëngje. Rekomandimi i përgjithshëm për marrjen e duhur ditore të ujit nga të gjitha burimet, përfshirë ushqimin dhe pijet, është rreth 2.5 litra për burrat e rritur dhe 2 litra për gratë e rritura.

Nëse doni të llogaritni sa ujë ju nevojitet, bëni këtë truk të zgjuar:

1.Vendosni një peshore dhe peshoni.
2. Ndani peshën tuaj me 30. Rezultati është sasia e ujit që duhet të pini çdo ditë. Për shembull, nëse jeni 70 kg duhet të pini dy litra e gjysmë ujë (70/30 = 2.30).
3. Nëse ushtroni, shtoni sasinë, pasi humbni ujë nga djersitja. Shtoni rreth 350 ml shtesë për çdo gjysmë ore që stërviteni. Si të pini më shumë ujë! Të gjitha hacks!

Shpesh ndodh që të keni një ditë të pafund në punë dhe të kuptoni natën se keni pirë vetëm një gotë ujë! Kjo është veçanërisht e vërtetë tani që zakonet janë përmbysur dhe shtëpitë tona janë bërë shkolla, vende pune dhe palestra. Mund të jetë kaq e lehtë të neglizhoni hidratimin tuaj. Për këtë:

Vendosni një shirit gome në dorën tuaj si kujtesë

Vendosni një shirit gome ose byzylyk në dorën tuaj dhe sigurohuni që ta hiqni dhe ta vishni rregullisht nga ana tjetër. Nëse zbuloni se nuk e keni veshur gomën në dorën tjetër për një kohë tani, atëherë mbushni gotën me ujë dhe pijeni!

Pini një gotë pas çdo pushimi në banjë

Filloni një zakon duke e shoqëruar ujin me një nga lëvizjet tuaja më të zakonshme: të shkoni në tualet. Çohesh nga tavolina për pushim dhe shkon në tualet? Ndaloni në kuzhinë për të pirë një gotë ujë. Sa më shumë ujë të pini, aq më shumë do të shkoni në tualet, që do të thotë se sa më shumë ujë do të pini. Cikël!

Shkarkoni një aplikacion për të gjetur sasinë e ujit që pini

Aplikimi për sa gota keni pirë mund të jetë i lehtë, argëtues dhe falas siç janë aplikacionet: Daily Water Free, Daily Daily, Hidrate Spark, H2Opal, SWIGM, Ozmo. Shkarkoni atë në telefonin tuaj celular dhe për shëndetin tuaj!

Mbani një shishe me vete

Është e lehtë të mbani mend të mbushni me ujë kur burimi është afër. Keni një shishe ujë në tryezën tuaj, pranë shtratit tuaj dhe në banakun e kuzhinës për t’ju kujtuar të pini ujë.

Pini çaj bimor

Pavarësisht nëse ju pëlqejnë agrumet, lulet, erëzat apo edhe çokollata, ka një çaj për ju që do t’ju ​​ndihmojë ta shijoni dhe të qëndroni të hidratuar. /abcnews.al