Sa shalqinj mund të hani në ditë? Njerëzit me këtë problem duhet ta harrojnë menjëherë tani

schedule04:48 - 25 Qershor, 2022

schedule 04:48 - 25 Qershor, 2022

Edhe pse shalqiri përbëhet kryesisht nga uji, një grup i caktuar njerëzish duhet ta shmangin atë. Domethënë, mjekët thonë se shalqini praktikisht është i ndaluar për personat që kanë probleme me veshkat, më saktë që kanë rërë dhe gurë në këtë organ.

Për shkak të efektit të tij të theksuar diuretik, shalqiri stimulon rritjen e çlirimit të rërës dhe gurëve nga trupi, gjë që mund të jetë shumë e dhimbshme. Nëse tashmë jeni duke ngrënë, duhet marrë me preparate që “lubrifikojnë” traktin urinar dhe e bëjnë më të lehtë nxjerrjen e gurëve dhe rërës.

Një tjetër gjë e rëndësishme që duhet përmendur është se për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, besohet se ky ushqim ndihmon për të humbur peshë. Është e vërtetë që ky ushqim ka një përmbajtje të lartë sheqeri, gjë që sigurisht nuk mund të nxisë rënien në peshë.

Për shkak të fruktozës së tepërt, nuk rekomandohet konsumimi i më shumë se dy copave në ditë ose 200-300 g shalqi./abcnews.al