Rruga e Kombit në Byro Politike

schedule08:51 - 5 Prill, 2018

schedule 08:51 - 5 Prill, 2018

Vendimi i marrë nga trupa gjyqësore e Kukësit në Gjykatën e Tiranës për 23 të ndaluarit e protestës kundër tarifës së rrugës së Kombit, është diskutuar në Byro Politike nga Milva Ikonomi, Enkelejd Alibeaj, Eduart Shalsi dhe gazetari Alfred Lela.

Sipas Alibeajt, ajo që ka ndodhur në këto 5 ditë tregon që sistemi politik ka rënë dhe populli ka vrarë frikën.

Deputeti socialist Eduard Shalsi tha se shqiptarët sot duhet të zgjedhin t’i mirëmbajnë rrugët ose jo. Sipas tij, Rruga e Kombit ka filluar pa projekt dhe që nga viti 2012 është iniciuar një projekt për mirëmbajtjen e rrugëve.

Ndërsa Milva Ekonomi tha se ka një mungesë komunikimi, sepse tarifa e rrugës është tarifë shërbimi. Sipas saj për banorët e Kukësit do të vihej një tarifë abonimi në 6 muajt e parë

Gazetari Alfred Lela ngriti një sërë pyetjesh në lidhje me abonimin, pasi sipas tij banorët e Kukësit nuk kërkojnë akses të shpejtë, por të lirë ose pa para./abcnews.al