173 persona aktivë me koronavirus në Shqipëri

schedule11:19 - 22 Maj, 2020

schedule 11:19 - 22 Maj, 2020

Pas disa ditësh ku u raportua se në spitalin Infektiv nuk kishte të shtruar të tjerë, sot ka pasur një numër të shtuar rastesh që kërkonin asistencë mjekësore në Covid 1.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

“Megjithatë, pas një situate të qëndrueshme dhe të stabilizuar të rasteve që kanë kërkuar shërbim spitalor, sot kemi një rritje të rasteve në spitalin infektiv. Aktualisht janë të shtruar 17 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive”, ka njoftuar Ministria e shëndetësisë.

Prej dy ditësh spitali Shefqet Ndroqi i kthyer si Covid 2 u mbyll duke bërë që pacientët të marrin shërbimin vetëm në spitalin Infektiv. Kjo situatë erdhi pas uljes së rasteve të konfirmuar pozitiv.

Ministria e shëndetësisë ka bërë thirrje për kujdesin e higjienës personale dhe distancimin social.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë: 12 raste të reja, shkon në 981 numri i të prekurve

Për më shumë se 3 javë nuk kemi humbje jete. 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar

Dr. Eugena Tomini

Instituti i Shëndetit Publik

Ju bëjmë me dije të dhënat e 24 orëve të fundit të situatës së COVID 19 në Shqipëri.

Kurba epidemike ka paraqitur qëndrueshmëri gjatë dy javëve të fundit, por me luhatje ditore përkundrejt rasteve të raportuara dhe të identifikuara nga shërbimi epidemiologjik.

Për më shumë se 3 javë nuk kemi humbje jete dhe ky është një indikator që tregon qëndrueshmërinë e këtij shpërthimi epidemik.

Megjithatë, pas një situate të qëndrueshme dhe të stabilizuar të rasteve që kanë kërkuar shërbim spitalor, sot kemi një rritje të rasteve në spitalin infektiv. Aktualisht janë të shtruar 17 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 174 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar pozitivë 12 raste.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 7 raste në Tiranë, 2 në Fier, 2 në Krujë dhe 1 në Durrës. Të shëruar janë 6 qytetarë.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 981 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14 mijë testime molekulare dhe serologjike. Deri tani janë mbi 1300 testime serologjike në personel shëndetësor dhe pacientë, me një pozitivitet të përgjithshëm rreth 8%.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar masat e vendosura.

Nëse keni shenja të Covid19 telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.

Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (22 Maj 2020)

Testime totale                         14259

Testime molekulare               12933

Testime serologjike                1326

Raste pozitive                          981

Raste të shëruara                    777

Raste Aktive                            173

Humbje jete                            31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:

Tiranë            58

Durrës           48

Krujë             31

Shkodër         10

Berat              10

Kamëz            9

Fier                 4

Elbasan           1

Mirditë           1

Korçë             1./abcnews.al