Rritja e rasteve, qeveria bullgare zgjat bllokimin e vendit

schedule09:50 - 17 Dhjetor, 2020

schedule 09:50 - 17 Dhjetor, 2020

Bullgaria zgjati bllokimin deri në fund të janarit për të frenuar përhapjen e infeksioneve të koronavirusit, tha qeveria të enjten.

Kufizimet, të cilat do të mbaronin në 21 Dhjetor, kanë ndihmuar në uljen e rritjes së infeksioneve të reja, por vendi me 7 milion njerëz ka ende një nga nivelet më të larta të vdekjes COVID-19 për 100,000 banorë në Bashkimin Evropian.

Shkollat ​​e mesme, qendrat tregtare, restorantet, klubet, kafenetë dhe palestrat do të qëndrojnë të mbyllura, ndërsa kopshtet dhe shkollat ​​fillore do të rihapen pas festave të Vitit të Ri, tha qeveria në një deklaratë. /abcnews.al