Rrëzohet avioni i ushtrisë greke

schedule10:22 - 28 Gusht, 2018

schedule 10:22 - 28 Gusht, 2018

Një fluturim trajnues i ushtrisë greke përfundoi në tragjedi në Greqi.

Sipas mediave greke, një avion T-2 u rrëzua në një zonë mes Spartës dhe Tripolit, pranë një zonë të pyllëzuar.

Nga ngjarja është konfirmuar se piloti ka mbetur i vdekur, ndërsa bashkëpiloti është zhdukur.

Avioni po udhëtonte në një lartësi prej 800 metrash. Dy pilotët u munduan të shpëtonin dhe u hodhën nga mjeti fluturues pasi u shfaq një avari.

Autoritetet greke kanë nisur një hetim për të zbuluar shkaqet që çuan në rrëzimin e avionit./abcnews.al