Rrëfehet djali i 41-vjeçares shqiptare që u vra nga bashkëshorti në Greqi: Nuk bënte asgjë, nëna e mbante

schedule18:38 - 2 Gusht, 2022

schedule 18:38 - 2 Gusht, 2022

Shqiptari që vrau bashkëshorten e tij në Tsilivi të Zakynthos në Greqi, është dërguar në prokurorinë publike të Plimmeliodikon, Zakynthos. Prokurori publik i Zakynthos ngriti një ndjekje penale për vrasje dhe i dha 49-vjeçarit një afat për të kërkuar falje deri të premten e ardhshme.

Lexo edhe: Vrau gruan me thikë nga xhelozia e sëmurë, emigranti shqiptar del para drejtësisë greke

Në prani të forcave të forta policore, 49-vjeçari është çuar nga dera e pasme e gjykatës së Zakinthos në zyrën e hetuesisë për të kërkuar falje. Që në orët e para të mëngjesit jashtë gjykatës ishin mbledhur qytetarë, mes tyre edhe disa gra, të cilat mbanin në duar pankarta që dënonin vrasjen.

Edhe djali 20-vjeçar i 41-vjeçares që u vra nga bashkëshorti i saj ishte jashtë gjykatës të Zakynthos. I riu ka dashur të jetë i pranishëm në momentin kur babai i tij do të kalonte pragun e prokurorit për të kërkuar falje për krimin që tronditi mbarë Greqinë dhe jo vetëm.

“Dua të shoh reagimin e tij, nuk e di… Erdha kështu, u ndjeva sikur duhej të vija, të isha këtu, të shikoj se si e bëri ky njeri diçka të tillë”, tha 20-vjeçarja, i cili nuk mund të besojë se babai i tij vrau nënën e tij. Siç ka shpjeguar, ai ka kontaktuar me vëllezërit e motrat e tij, të cilët ndodhen në shtëpinë e një të afërmi në Lamia dhe sipas asaj që i ka thënë kushëriri, motra e tij ishte duke fjetur dhe kërkonte nënën e tyre në gjumë.

Më tej ai ka thënë se disa herë ka tentuar ta parandalojë këtë sjellje nga babai i tij, por ai nuk ka dëgjuar.

Lexo edhe: Babai i vrau nënën me thikë, rrëqeth djali: E kemi fajin ne që nuk e mbrojtëm

“Ai turbullohej, vinte në shtëpi dhe ishte i turbullt, nuk dëgjonte askënd, madje as fëmijët e tij. I harxhoi kot paratë aty ku i shpenzoi, në vend që të ndihmonte, të bënte diçka më të mirë për fëmijët e tij. Vetëm mamaja punonte dy punë për t’ia dalë mbanë… Të gjitha shpenzimet e shtëpisë, gjithçka, mamaja e mbante një person të tillë”, tha ndër të tjera 20-vjeçari. /abcnews.al