Risia më e fundit në New York: I riu krijon tatuazhe që zhduken plotësisht pas një kohe

schedule15:21 - 28 Prill, 2021

schedule 15:21 - 28 Prill, 2021

As një shenjë e përhershme dhe as një transferim letre: një i ri në New York ka krijuar tatuazhet e para që zhduken plotësisht pas një kohe, duke synuar të hapë tregun e bojës së trupit për klientelën e re.

Për vite me radhë, artistë amatorë të tatuazheve në të gjithë botën kryesisht në Azi kanë ofruar tatuazhe “gjysmë të përhershme”, duke pretenduar se përdorimi i bojës bimore dhe më pak depërtimit të lëkurës do të bëjë që ata të zhduken përfundimisht.

Por në praktikë, tatuazhet priren vetëm të përkeqësohen, pa u zhdukur plotësisht dhe shpesh duke shkaktuar lezione, deri në atë pikë sa disa tatuatorë profesionistë kanë dhënë alarmin.

Pas gjashtë vitesh zhvillimi, kompania Ephemeral ka krijuar një bojë të përbërë nga polimere biodegradueshëm që tretet natyrshëm midis nëntë dhe 15 muaj pas të njëjtit proces të bojës si një tatuazh konvencional.

Josh Sakhai, një nga tre bashkëthemeluesit e Ephemeral, ishte një student në Universitetin e New York-ut kur donte të bënte një tatuazh të përhershëm, por ishte “shumë i frikësuar” për shkak të mënyrës se si mund të reagonte familja e tij me origjinë iraniane.

Kështu që ai u nis për të krijuar një tatuazh të përkohshëm të bërë me bojë që zbehet. Përpjekja kërkoi 50 formulime të ndryshme para se të gjente atë të duhur, një numër i të cilave Sakhai e provoi mbi veten e tij.

Sakhai zhvilloi formulën në një laborator në Milford, Connecticut, në veri të New York-ut, në bashkëpunim me dermatologët. Ata përdorën vetëm produkte të aprovuar nga rregullatori i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave.

Salloni i tatuazheve Ephemeral u hap në zonën Williamsburg të Brooklyn në fund të marsit. Tani për tani, vetëm bojë e zezë është në dispozicion, por priten ngjyra të tjera.

Tatuazhi i përkohshëm, i cili kushton midis 175 dhe 450 dollarë, mund të jetë një hap drejt njerëzve që vendosin të bëjnë një tatuazh të përhershëm, sipas sipërmarrësit të ri.

Tatuazhet, dikur të personifikuar nga rebelët e shoqërisë, janë gjithnjë e më të zakonshme midis mijëvjeçarëve.

Rreth 40 për qind e të rinjve 18-34 vjeç në Shtetet e Bashkuara kanë të paktën një tatuazh, sipas një studimi të vitit 2019 nga Instituti Nielsen.l.k/abcnews.al