Rikthehen shirat në vend, në male nis dëbora, temperaturat pësojnë ulje

schedule07:13 - 6 Janar, 2022

schedule 07:13 - 6 Janar, 2022

Sipas MeteoAlb: Vranësira dhe shira me intensitet mesatar dhe të lartë mbizotërojë motin në vendin tonë duke filluar nga orët e para të ditës, ku më të konsiderueshme reshjet do jenë në veri dhe qendër duke bërë që herë pas here reshjet të jenë në formë rrebeshi. Pasditja dhe kryesisht mbrëmja sjellë përmirësim të kushteve atmosferike duke bërë që të ketë intervale me kthjellime.

Edhe nata vijon në zonat malore me prezencë të pakët të reshjeve të dëborës. Temperaturat e ajrit janë rritur gjatë mëngjesit por mbeten konstante në mesditë duke bërë që minimumi dhe maksimumi të luhaten nga 3°C deri në 15 °C. Era do të fryjë mbetet e fortë në tokë dhe në det duke arritur shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgë deri në 5 ballë.

Kosova

Vranësira të dendura dhe reshje shiu e dëbore dominojnë motin në Kosovë gjatë paradites, ku më të dukshme reshjet do jenë në zonat perëndimore dhe Jugore të saj. Por duke ju afruar mesditës vranësirat dhe reshjet largohen nga Kosova duke ja lënë vendin motit të kthjellët dhe vranësirave të herë pas hershme.

Maqedonia e Veriut

Pjesa e parë e ditës paraqitet me vranësira të shpeshta duke gjeneruar rrebeshe shiu dhe reshje dëbore në zonat malore të MV. Parashikohet që edhe pjesa e dytë e ditës të vijojë në të njëjtat kushte atmosferike edhe pse herë pas herë do ketë intervale me kthjellime.

Rajoni dhe Europa

Veriu dhe pjesërisht Europa Qendrore mbreten në ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme atmosferike duke kushtëzuar temperatura të ulëta dhe reshje dëbore. Po ashtu në ndikimin e vranësirave të shpeshta dhe reshjeve të shiut paraqitet situata e motit Europën Juglindore. Ndërsa kthjellime dhe vranësira të lehta mbizotërojnë gadishullin Iberik. /Abcnews.al