Rekord të infektuarish në Holandë

schedule08:22 - 22 Janar, 2022

schedule 08:22 - 22 Janar, 2022

Holanda ka regjistruar 57.549 raste, një tjetër rekord, sipas Institutit Kombëtar për Shëndetin Publik dhe Mjedisin (RIVM). Sipas ekspertëve, varianti Omicron është përgjegjës për shpëthimin e rasteve, mbi 17,591 më shumë se një ditë më parë.

Numri mesatar i rasteve ditore arriti në 39,679 javën e kaluar, 27% më shumë. 1108 pacientë  ndodhen të shtruar në spital, nga të cilët 287 ndodhen në njësitë e kujdesit intensiv (ICU).

Holanda ka regjistruar 3,778,287 raste dhe 21,200 viktima që nga fillimi i pandemisë.

/abcnews.al