Reagon Presidenca ndaj Freedom House: Të hetohen deformimet e fakteve

schedule13:43 - 11 Prill, 2018

schedule 13:43 - 11 Prill, 2018

Raport në funksion të axhendave të njëanshme politike e konsideron institucioni i presidencës publikimin e funsit të organizatës Freedom house. Zëdhënësi i presidentit Ilir Metanëpërmjet një njoftimi për shtyp  ka sqaruar se zgjedhja e Presidentit të Republikës  është realizuar në një proces tërësisht kushtetues dhe demokratik me një shumicë mbi 3/5-at të votave dhe në një moment kyç për stabilitetin e vendit dhe zgjidhjen e krizës politike parazgjedhore.

Në se Freedom House është i interesuar vërtet të hedhë dritë mbi korrupsionin në Shqipëri, duhet të hetojë në mënyrë të paanshme kush ka ndikuar dhe porositur këto deformime të fakteve dhe të të vërtetave në këtë raport dhe jemi të bindur se aty do të zbulojë simbolet konkrete të korrupsionit kombëtar dhe ndërkombëtar sipas zyrës së shtypit të Presidentit Ilir Meta e cila shprehet e hapur për të bashkëpunuar edhe me organizatën Freedom House. /abcnews.al