Rama thirrje opozitës parlamentare: Të miratojmë brenda vitit reformën zgjedhore

schedule15:31 - 3 Tetor, 2019

schedule 15:31 - 3 Tetor, 2019

Edi Rama ju propozoi sot deputetëve të opozitës parlamentare që të lënë mënjanë kushtet për ndryshimin e sistemit zgjedhor, dhe të bëhem patriotë për të miratuar brenda vitit reformën zgjedhore me rekomandimet e OSBE-së, për t’ia dërguar Gjermanisë si provë për plotësimin e kushteve për negociatat.

Edi Rama ju kërkoi deptuetëve të mos presin shumë nga Bashkimi Evropian në këto kushte kur vetë unioni është në krizë.

Krahasimin kryesministri e shtrim tek të gjitha vendet e BE-së.

Kreu i qeverisë sfidoi opozitën parlamentare, të tregojë që është patriote dhe të lërë mënjanë për momentin kushtin për ndryshimin e sistemit zgjedhor.

Kryeministri propozon që reforma zgjedhore të miratohet brenda këtij viti, duke zbatuar vetëm rekomandimet e OSBE-ODIHR.

Një mesazh se duhet të heqë dorë nga kushtet, ja dërgon dhe Lulzim Bashës.

Megjithë seriozitetin e çështjet, seanca nuk kaloi pa batuta, në një gricje të vazhdueshme të deputetit Kujtim Gjuzi me kryeministrin. /ABC News Albania 24/7