Rama: Prisni Prillin për marrëveshjen me Greqinë

schedule22:55 - 1 Shkurt, 2018

schedule 22:55 - 1 Shkurt, 2018

Kryeministri Edi Rama ka folur për herë të parë në lidhje me negociatat me Greqinë. I ftuar në emisionin “Real Story” në Vizion Plus, Rama u shpreh se negociatat janë në vazhdim e se duhet pritur deri në muajin Prill për një marrëveshje me fqinjin tonë jugor.

Marrëveshja e 2009-s, sipas Ramës, është tradhëti që nuk lahet në histori.

Qeveria atëkohë –tha kryeministri – fali territor për të marrë mbështetje politike”.
Kurse marrëveshja e re, sipas Ramës, do të jetë shumë më e mirë dhe e bazuar në kornizën e vendimit të Gjykatës Kushtetuese.
I pyetur në lidhje raportet e kësaj qeverie me Greqinë dhe përgjithësisht angazhimin për marrëdhëniet në rajon, Rama tha se ekzekutivi i tij vuri mes nesh dhe fqinjit, çështje që parardhësi I tij nuk kishte guxuar.

“Kur vendos objektiv të mos kesh probleme me fqinjët nuk do të thote të heshtësh por t’i zgjidhësh ato”, deklaroi kryeministri.