Rama: Do apo s’do Fatmiri, Dashi, Nardi apo Vangjeli zgjedhjet do bëhen

17:30 | 25/04/201917:300

Lutjet ja kanë refuzuar, e sot s’ka ç’ti të bëj më shumë opozitës që ka zgjedhur protestat në rrugë.

Kush e ka ngrënë siç e kemi ngrënë ne në këtë sallë baltën, bojën, vezët? Faji ynë është që pasi i konsumuan të gjitha mjetet, përfshirë edhe flakadanët, vendosën të ikin nga parlameni? Kanë dalë në rrugë se nuk vijnë dot në zgjedhje, se po të vijnë në zgjedhje dalin ashtu si hyjnë

Angazhimin e tij pro kundërshtarëve politikë e radhiti me çka i dha në zgjedhjet e shkuara, me orët e fjalimeve nga foltorja e parlamentit që ia kanë kaluar edhe atij që është kryeministër. Madje i kujtoi kryetarit të Partisë Demokratike se kundër kujt bënë fushatë në zgjedhjet e përgjithshme parlamentare.

Një problem kishim, si ti ruajmë votat se do na i blejë fallxhorja, a ju kujtohet e gjithë fushatat e 2017, për të cilën sot akuzohemi ne, ishte fushata e Lulzimit për të shpëtuar viktimat e Partisë Demokratike”

Këshilla që jep për partinë e dytë opozitare i bën të qeshë deputetët e majtë e të djathtë.

“Bëni provë të rri LSI ja 1 turn pushim dhe mos hyj në zgjedhje, nuk ka blerje votash, nuk ka shitje votash. Një copë SHQUP-i rri në garë, një copë SHQUP-i e kemi në rrugë. Ndryshimi i vetëm është që kjo copa e SHQUP-it që është këtu  nuk e do Monikën, ndërsa atë copën tjetër, e ka marrë Monika, e ka fut në filxhan dhe e rrotullon, për ti nxjerrë në fund atë pjesën ku, L-ja ngrihet lart dhe E-ja bie poshtë

Sot thotë se i vetmi hap që do të hedhë janë zgjedhjet e 30 qershorit. Kush i pengon i pret burgu.

“Pengimi i subjekteve zgjedhore sipas ligjit të votuar në parlament, ku shumicë ishte Sali Ramë Berisha dhe në pakicë ishte Edvin Kristaq Rama, dënohet nga 1 deri në 5 vjet burg”.

Nuk do të jenë të vetëm gjithsesi. Do të kenë koalicione me aleatë por edhe kundërshtarë thotë kryeministri midis të cilëve radhit edhe Partinë më të re të krijuar nga Astrit Patozi.

“Ndryshimi mes Astrit Patozit dhe Lulzim Bashës është se Luli bashkë me Saliun merrnin pjesë në aferat e mëdha të qeverisë, Astriti vinte këtu dhe i bënte avokatin me duar në xhepa pa qenë asnjëherë në pushtet. Astrit Patozin e ka futur Saliu në zgjedhje jo unë”.

Pavarësisht kërcënimeve zgjedhjet do të zhvillohen në 30 qershor është mesazhi i fundit i kryeministrit Rama.

Ne kemi përgjegjësinë maksimale, jo të fitojmë zgjedhjet por të vazhdojmë të dëgjojmë njerëzit, të vazhdojmë të punojmë për njerëzit dhe të vazhdojmë të qeverisim, duan apo s’duan ata, do Fatmiri s’do Fatmiri, bashkë me Dashin, Nardin dhe qirje Vangjelin”/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono