Putin hedh poshtë kritikat e Donald Trump ndaj biznesit të familjes Biden

schedule22:36 - 25 Tetor, 2020

schedule 22:36 - 25 Tetor, 2020

Presidenti rus Vladimir Putin tha të dielën se nuk shihte asgjë kriminale në lidhjet e kaluara të biznesit të Hunter Biden me Ukrainën ose Rusinë, duke dalë kështu kundër deklaratës së Donald Trump.

Putini u ishte përgjigjur komenteve të bëra nga Trump gjatë debateve televizive me sfiduesin demokrat Joe Biden përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Trump, ka hedhur akuza se Biden dhe djali i tij Hunter ishin përfshirë në praktika joetike në Ukrainë. Asnjë provë nuk është verifikuar për të mbështetur akuzat, dhe Joe Biden i ka quajtur ato false dhe të diskredituara, shkruan Reuters, përcjell abcnews.al.

Putini, i cili e ka vlerësuar Trump në të kaluarën dhe ka thënë se ai donte lidhje më të mira me Moskën, ka deklaruar se Rusia do të punojë me çdo udhëheqës të SHBA-së, ndërsa vuri në dukje atë që ai e quajti “retorikën e mprehtë anti-ruse” të Joe Biden.

“Po, në Ukrainë ai (Hunter Biden) kishte ose ndoshta ende ka një biznes, nuk e di. Nuk na intereson. Ka të bëjë me amerikanët dhe ukrainasit ”, tha Putin.

“Por mirë po ai kishte të paktën një kompani, të cilën praktikisht drejtoi, dhe duke gjykuar nga gjithçka që ai fitoi para. Unë nuk shoh asgjë kriminale për këtë, të paktën ne nuk dimë asgjë për këtë (të qenurit kriminel)”, shtoi Putin. g.v/abcnews.al