Pse statuja e Cristiano Ronaldos ka shkaktuar më shumë zemërim sesa frymëzim në Indi

schedule15:31 - 29 Dhjetor, 2021

schedule 15:31 - 29 Dhjetor, 2021

Vendimi i një politikani indian për të ngritur një statujë bronzi që përshkruan legjendën e futbollit Cristiano Ronaldo në Goa ka ndezur polemika.

Statuja prej 903 paundësh u shfaq për publikun në shtetin bregdetar të Goas të martën nga Michael Lobo, ministër i shkencës dhe teknologjisë, megjithatë ajo ngjalli më shumë zemërim sesa frymëzim në një rajon ku futbolli është jashtëzakonisht popullor.

Statuja e lojtarit portugez ka nervozuar banorët e Goas, të cilët e kanë quajtur fyerje për shtetin, i cili është një ish-koloni e Portugalisë.

Vendi evropian pushtoi Goa në 1510 dhe sundoi mbi rajonin për 451 vjet përpara se ushtria e Indisë të fitonte kontrollin në 1961.

Një Goan vendas tha se ishte shumë i zhgënjyer kur dëgjoi për statujën. “Mësoni të krenohemi me ikonat tona si Samir Naik dhe Bruno Coutinho,” tha banori, sipas një raporti të medias lokale. /h.ll/abcnews.al