Protestat te Bregu i Lumit, Shalsi: Projekti për Bulevardin është dinjitoz

schedule20:18 - 9 Prill, 2019

schedule 20:18 - 9 Prill, 2019

Ditën e sotme pati sërish rezistencë nga ana e banorëve të Bregut të Lumit, shtëpitë e të cilëve do të prishen pasi preken nga projekti për zgjerimin e Bulevardit të Ri në Tiranë.

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes dhe ish-nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Eduard Shalsi, theksoi se projekti për zgjerimin e bulevardit është dinjitoz dhe do t’i japë frymëmarrje qytetit. Ai u shpreh i gëzuar që shikon që janë nisur projekte të tilla.

“Nuk e kam ndjekur ngjarjen e sotme, por ju e dini që kam punuar në një kohë të gjatë në Bashkinë e Tiranës dhe Tirana që shihni sot pasi fjeti një periudhë gjumë 2011-2015 u rizgjua fuqishëm në 2015 dhe po zbaton një numër të konsiderueshme projektesh që kanë qenë gati për t’u aplikuar që në vitin 2004, 2005 apo 2006. Qytetarët e Tiranës duan që qyteti të vijojë të transformohet me shpejtësi. Ju keni parë vepra të mëdha publike të marrin jetë. Sigurisht që vepra të tilla shpeshherë kanë hasur dhe rezistencë nga individë apo familjarë, të cilët në mënyrë të paligjshme kanë ndërtuar në akse rruge, në vende ku totalisht ishte e ndaluar të ndërtoje. Ka një projekt për zgjerimin e Bulevardit të Ri. Është një projekt dinjitoz, që do t’i japë frymëmarrje qytetit. Është e domosdoshme për Tiranën dhe them që unë personalisht duke qenë dhe si ish-punonjës i Bashkisë së Tiranës jam shumë i gëzuar ku shoh që marrin udhë projektet”, tha Shalsi.

Banorët e Bregut të Lumit bënë sërish rezistencë duke u përplasur me forcat e policisë këtë të mërkurë. Situata u vu nën kontroll pas përdorimit të gazit lotsjellës, megjithatë tre efektive të policisë dhe 4 banorë mbetën të lënduar nga përplasjet.

Aksioni vijoi me shembjen e 7 banesave. Disa nga banorët, të prekur nga projekti i Bulevardit të Ri, këmbëngulin në shpronësimin e banesa të tyre, edhe pse atyre iu është refuzuar kërkesa për legalizim./abcnews.al