Protesta e studentëve në ditën e 16-të, dy sheshe – një kauzë 

15:59 | 19/12/201815:590

Studentët në Tiranë kanë hyrë në ditën e 16 –të të protestës së tyre. Përpara Kryeministrisë dhe përpara Korpusit të Universitar ata kanë vijuar të përsërisin thirrjet drejtuar Kryeministrit për plotësim të kërkesave të tyre. Studentët thonë se do të vijojnë të protestojnë deri të premten, në mungesë të zgjidhjes do t’i rikthehen në janar.

Dita e 16 –të e protestës i gjeti studentët në dy sheshe të ndryshme të Tiranës. Një grup ishte para Kryeministrisë.

“Duhet t’i kërkojmë Kryeministrit për të drejtat tona”.

“Kryeministri është shprehur kundër nesh dhe kundër ligjit për arsimin e lartë dhe ne duhet t’i drejtohemi atij”.

Grupi tjetër u vendos para Korpusit Universitar.

“Përballë Kryeministrisë ne jemi shumë të hapur ndaj çdo qasje tjetër politike”.

“Menduam këtu për ta specifikuar kauzën tonë, ne u vendosëm këtu, por kjo s’do të thotë që jemi përçarë”.

I bashkon mendimi se nuk duhet të dialogojnë me Kryeministrin dhe ata që janë ulur të bashkëbisedojnë me të thonë se nuk i përfaqësojnë.

“Unë mbaj përgjegjësi për ata që janë në shesh që nga dita e parë deri tani dhe ne të gjithë e dimë që kërkesat tona janë të qarta dhe ne do vazhdojmë deri në fund kështu derisa të plotësohen kërkesat tona”.

“Mua nuk më përfaqëson askush, unë jam këtu për vetveten dhe për të gjithë ata që do vijnë pas meje. Dialogu është këtu në shesh e presim këtu kryeministrin po të dojë le të vijë”.

“Ne duam të kthehemi një sahat e më parë në universitet, por për aq kohë sa kryeministri bën pseudodialoge, kur përpiqet të gjejë nga 10 e nga 10 kur ne themi me zë të lartë që nuk kemi përfaqësi, nuk pranojmë dialog atëherë këto janë shterpë”.

Dekleratën e Kryeministrit për përgjysmim të tarifave universitare studentët e shohin në këtë mënyrë.

“Kryeministri duhet të bëjë një deklaratë me shkrim të plotë dhe një dokument në mënyrë që ne të ndërgjegjësohemi që kjo gjë po ndodh vërtet”.

“Fillim i mirë, përderisa u plotësua pika e parë, atëherë kjo tregon se qeveira po tregon vullnet për të përmbushur dhe të tjerat dhe zëri i studentëve më në fund po dëgjohet”.

Nëse qeveria nuk ua plotëson kërkesat tregojnë se nuk do të paguajnë tarifat e shkollimit dhe do të vijojnë bojkotin e auditoreve.

“Nëse nuk zgjidhet do vazhdohet kështu si tani”.

“Në fillim të janarit do kthehemi dhe më fort, kthim në auditore nuk ka pa u plotësuar 8 kërkesat. Sezoni i provimeve do bojkotohet, tarifat nuk do paguhen nga asnjë student”.

“Do vazhdojmë të protestojnë me shpresën që do na plotësohen kërkesat”.

“T’u tregojmë që zëri i studentëve të dëgjohet, boll kemi ndenjur në heshtje, jemi të shtypur nga të gjithë, shumë nga ne po kërcënohen. Shumë nga shoqet e mia nuk po vinë në protestë se kanë prindërit në punë”.

Pas më shumë se dy javësh në shesh, studentët janë më të pakët në numër. Ata shprehen se nuk kanë rëndësi shifrat, por kauza dhe protesta e vërtetë sipas tyre është bojkoti i mësimit në universitete. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono