Prokuroria kërkon burg përjetë për vrasësin e gjyqtares

schedule10:17 - 27 Dhjetor, 2018

schedule 10:17 - 27 Dhjetor, 2018

Prokuroria për Krime të rënda ka kërkuar burgim të përjetshëm për Fadil Kasemin, i cili akuzohet për vrasjen me dashje të ish-bashkëshortes sëtij, gjyqtares Fildez Hafizi. Në pretencën e paraqitur në përfundim të procesit të gjykimit, prokurori Dritan Prençi kërkoi që i pandehuri Fadil Kasemi ta vuajë dënimin me burgim të përjetshëm në një burg të sigurisë së lartë.

Ndaj 53 vjeçarit Kasemi janë ngritur tri akuza, ‘vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare’, ‘rrëmbim e mbajtje peng personi’ dhe ‘armëmbajtje pa leje’.

Fadil Kasemi qëlloi për vdekje ish-bashkëshorten e tij në zonën e Xhamllikut në Tiranë në 31 gusht 2017. Çifti kishte pasur debate dhe probleme pas divorcit. Kasemi e kishte kërcënuar me armë Fildez Hafizin në prani edhe të dy fëmijëve të tyre./abcnews.al