Produkti që keni në frigorifer dhe duhet ta përdorni sa herë që laheni

schedule17:18 - 16 Prill, 2021

schedule 17:18 - 16 Prill, 2021

Banjat e qumështit kanë qenë një element kryesor i ritualeve të bukurisë dhe relaksimit për shekuj me radhë. Shembulli më tipik i të gjithëve është Kleopatra, e cila bëri një banjë me qumësht të thartë për të përmirësuar strukturën e lëkurës së saj.

Sipas ekspertëve, larja me qumësht ka shumë përfitime, pasi mund të qetësojë dhe lagështojë një lëkurë të thatë ose të irrituar.

Shtresimi: Acidi laktik në qumësht ndihmon në shtresim, duke rezultuar në zbutjen e strukturës së lëkurës dhe çlirimin nga tharja.

 

Hidratimi dhe rimbushja: Ushqyesit që përmbahen në qumësht si proteina, yndyrna, vitamina dhe minerale janë faktorët kryesorë që ndihmojnë në hidratimin e tij thelbësor.

Për një banjë me qumësht, ekspertët rekomandojnë lopën, pasi është më ekonomike dhe e plotë për të qenë më ushqyese për lëkurën. Një alternativë është dhia e cila ka një përmbajtje të lartë yndyre me veti të shkëlqyera qetësuese. Sidoqoftë, të gjithë mund të përdorin qumështin e zgjedhur si qumësht kokosi, dhallë, oriz ose qumësht soje etj.

Si të bëni një banjë me qumësht në shtëpi

Për të shijuar një banjë qumështi në shtëpi shtoni 2 gota çaj qumështi, 1/4 lugë çaji mjaltë dhe disa pika vajra esenciale ose kripëra banje në ujë të ngrohtë dhe relaksohuni në vaskën tuaj për 20-30 minuta. Në rast se ideja e qumështit në banjën tuaj nuk duket aq ideale, mund ta zëvendësoni me produkte të parafabrikuara si pluhurat e banjës së qumështit ose “bomba” qumështi etj./abcnews.al