Pritje madhështore për Kolumbinë pas eleminimit

schedule17:45 - 6 Korrik, 2018

schedule 17:45 - 6 Korrik, 2018

Pritje madhështore për kombëtaren e Kolumbisë pas eleminimit nga Botërori. Me dhjetëra mijë tifozë e përshëndetën gjatë kthimit në atdhe.

Le t’i kritikojnë sa të duan.

Futbollistët e Kolumbisë kanë mbështetjen që ka më shumë rëndësi për ta, atë të kombit të tyre. Me mijëra tifozë vërshuan nëpër rrugë, që nga aeroporti e deri në stadium, ndërsa kombëtarja u kthye në shtëpi pas eleminimit në të tetat e finales në Kupën e Botës.

Të udhëhequr nga kapiteni Falcao dhe trajneri Pekerman, lojtarët dhe stafi teknik zbritën nga aeroplani në Bogota, pastaj udhëtuan me autobus përmes turmës së njerëzve, për të mbërritur në stadiumin “El Kampin”.

Mbi 30.000 tifozë kishin mbushur tribunat për të përshëndetur paraqitjen e ekipit përfaqësues, që kryesoi grupin në Botëror dhe pastaj u eleminua në turin e dytë me penallti nga Anglia.

Kjo, pavarësisht nga kërcënimet me vdekje që morën dy lojtarë, Uribe dhe Baça, pasi humbën 11-metërshat. Tifozët kolumbianë janë shumë të zemëruar me gjyqtarin amerikan, Mark Geiger, që sipas tyre favorizoi skuadrën angleze.

Edhe kapiteni Falcao u shpreh se Geiger ishte në krah të Anglisë, meqë gjuha e tij e parë ishte anglishtja, duke qenë amerikan. Tifozët do të dërgojnë në FIFA një peticion, ku të kërkohet riluajtja e ndeshjes ndaj Anglisë. Deri tani, 190.000 njerëz e kanë firmosur peticionin./abcnews.al